Blog

Ukryta rekrutacja. Czym jest i jakie są korzyści?

Rynek pracy to dynamiczny twór, ciągle wymagający sprawdzania nowych technik dotarcia do potencjalnych pracowników. O ile jeszcze nie tak dawno prym wiodły standardowe ogłoszenia w lokalnej prasie, a później w sieci, tak teraz coraz popularniejsza staje się rekrutacja ukryta. Na czym to właściwie polega i jakie korzyści ma z tego pracodawca? Wyjaśniamy!

 

Klasyczne ogłoszenie o pracę zawiera nazwę firmy poszukującej pracownika, opis stanowiska, informację o systemie płacowym i uśrednioną pensją, miejsce pracy, prezentację bonusów i oczywiście wymagania - wykształcenie, doświadczenie i tak dalej. Ukryta rekrutacja właściwie niczym się nie różni, poza jedną niezwykle istotną rzeczą. Kandydat nie pozna nazwy firmy, do której wysyła swoje zgłoszenie, do momentu, aż pracodawca będzie chciał ujawnić nazwę przedsiębiorstwa.

Rekrutacja to też marketing

Odpowiedź można zamknąć właściwie w kilku słowach - marketing i język korzyści. Porównajmy dwie formy zdania rozpoczynającego ogłoszenie o pracę.

“Firma XYZ, będąca liderem branży produkcyjnej, dynamicznie rozwijająca się, poszukuje…”

“Dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo produkcyjne, będące jednym z liderów na rynku, poszukuje…”

Która forma jest ciekawsza dla kandydata? Druga, ponieważ skonstruowana jest tylko z języka korzyści, co już na początku sprawia, że potencjalny kandydat zainteresuje się pozostałą częścią ogłoszenia. Ta forma mówi też, że przedsiębiorstwo nie przesadza z samooceną, jest jednym z liderów, ale wciąż aspiruje do największych sukcesów, więc jest otwarta na świeże pomysły. Pierwsza forma nie jest najgorsza, ale kandydat już po przeczytaniu pierwszych dwóch wyrazów może wiedzieć, że firma XYZ wcale nie jest liderem tej branży, a jej rozwój wygląda raczej słabo i nawet nie przeczyta reszty ogłoszenia.

Konkurencja czuwa

Nawet jeżeli na co dzień nie masz kontaktu ze swoją konkurencją, działacie w jednej branży, ale w trochę innych obszarach, nie możesz myśleć, że temat nie istnieje. Twoja konkurencja na pewno przygląda się Twoim działaniom i też śledzi rynek pracy, bo sama również chce mówić o sobie, że jest liderem. Pominięcie nazwy Twojej firmy w ogłoszeniu ukrytej rekrutacji może Cię zabezpieczyć przed reakcją konkurencji. W końcu konkurent nie będzie wiedział, kto dokładnie szuka nowych pracowników i trudniej będzie mu podjąć bardziej sprecyzowane działania. Dlaczego? Każda rekrutacja to duża zmiana w firmie, niezależnie czy przyczyna jest pozytywna czy negatywna. Zmiany trwają, więc jeżeli konkurencja od razu dowie się, że w Twojej firmie szykują się duże zmiany, bez skrupułów może to wykorzystać dla swoich zysków.

“Tu doświadczenie będę miał takie, a tam inne”

W każdej pracy zdobywa się zróżnicowaną wiedzę, niezależnie od branży i stanowiska. W jednej firmie kładzie się większy nacisk na jedno, w innej na drugie, a wszystko to w ramach tego samego zakresu obowiązków. Powszechną praktyką wśród kandydatów jest delikatna manipulacja swoim CV. Znając nazwę firmy kandydat może w dowolny sposób sprawdzić, jakie są jej główne wartości, na jakie umiejętności zwraca szczególną uwagę, czy z jakimi klientami współpracuje. Ta wiedza pozwala wysłać kandydatowi spersonalizowane CV, odpowiadające profilowi Twojej firmy, w którym wymieni elementy nie pasujące do innego przedsiębiorstwa. Jeżeli korzystając z usługi ukrytej rekrutacji nie podasz nazwy firmy, kandydat nie będzie mógł sprawdzić pewnych informacji, więc jego zgłoszenie będzie zoptymalizowane pod kątem wszystkich umiejętności kandydata.

Nie rób zamieszania w firmie

Kilka zdań wyżej pisaliśmy, że każda rekrutacja to jakaś zmiana. Zmiany zawsze wprowadzają pewne zamieszanie. W końcu ma pojawić się w firmie nowa, obca osoba. Nie wiadomo też, czy rekrutacja prowadzona jest w celu wymiany kadr, czy w związku z dynamicznym rozwojem firmy pojawiło się zapotrzebowanie na kolejnych specjalistów. Ukrywając rekrutację, będziesz miał pewność, że Twój zespół dowie się o nowym pracowniku w najodpowiedniejszym momencie, wszyscy będą spokojni, a dni będą toczyć się własnym rytmem.

Ukryta rekrutacja na portalu Ogido

Ukryta rekrutacja jest jedną z usług dodatkowych oferowanych pracodawcom przez portal pracy Ogido. Jeżeli powyższe korzyści przekonują Cię, już dziś zarejestruj swoje konto pracodawcy i skorzystaj z usługi ukrytej rekrutacji. Poznaj również nasze pozostałe usługi i publikuj najlepsze ogłoszenia w sieci! Jeżeli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami. Na wszystkie odpowiemy i doradzimy najlepiej, jak potrafimy. Mamy to wypracowane!