Blog

Jak radzić sobie ze stresem w pracy

Kiedy dopada Cię stres w pracy od razu czujesz jego skutki. Ściśnięty żołądek, spocone dłonie, przyspieszony oddech oraz problemy ze skupieniem się.
W dzisiejszym świecie niemal każdy z nas doświadcza stresu w miejscu pracy. Czy wiecie jak można sobie z nim radzić?

Przyczyny stresu i sposoby na jego redukcję

Jednymi z głównych przyczyn stresu w pracy są najczęściej: dyskomfort psychiczny spowodowany złymi warunkami pracy lub zbyt wysokie wymagania nakładane na pracownika. Zadania te są często ponad jego siły. W takich sytuacjach ważne jest, aby starać się zminimalizować czynnik stresu. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, wiele sytuacji nie zależy od nas ale warto choć w małym stopniu, spróbować obniżyć uczucie zdenerwowania. Jak jeszcze możemy sobie poradzić ze stresem?
Ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego co czujemy. Zrozumieć, które sytuacje czy zdarzenia w pracy wywołują w nas tak negatywną reakcję.
Aby uniknąć stresującej sytuacji możemy zmienić środowisko pracy lub nasze podejście do niektórych wydarzeń. Czasami ta droga jest naprawdę łatwiejsza. Istotna jest również rozmowa i przekazanie członkom zespołu jak można tworzyć zgrane i wolne od stresu miejsce pracy. Pracownicy z pewnością docenią ten gest i poczują się o wiele lepiej. Podniesie to również efektywność ich pracy.

Zachowaj balans

Kolejną rzeczą, która może pozytywnie wpłynąć na redukcję stresu jest zachowanie balansu i równowagi między życiem prywatnym, a pracą. Po zakończonej pracy, nie wracaj z powrotem do zadań, nie myśl o niej. Pozwól sobie na regenerację i spędź miło czas z bliskimi.

Planuj z głową

Pamiętaj także o efektywnym planowaniu swoich obowiązków i czasu pracy. Bierz na swoje barki zadania o których wiesz, że dasz radę je wykonać, natomiast godziny pracy zaplanuj tak, aby nie spóźnić się zanadto z powierzonymi Ci zadaniami. Zyskasz tym samym spokój i satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. Utrzymywanie dobrych relacji ze współpracownikami także wpływa na poziom naszego stresu. Wsparcie teamu jest bardzo ważnym elementem pracy w grupie!

Wsłuchaj się we własny organizm

Warto jest słuchać również sygnałów, które wysyła nam nasz organizm. Objawy permanentnego stresu pojawiają się z czasem i stopniowo kumulują swoją siłę. Początkowo możesz czuć jedynie zmęczenie i odczuwać problemy ze snem. Kiedy to zbagatelizujesz i nadal nie poradzisz sobie ze stresem, mogą pojawić się częste bóle głowy i bóle żołądka, ignorowanie tych objawów stresu może doprowadzić do problemów z sercem i wrzodów żołądka. To wyczerpanie fizyczne i psychiczne nazywane jest wypaleniem zawodowym. Dlatego tak ważne (oprócz wymienionych wyżej sposobów) jest to, aby robić sobie przerwy w pracy, motywować pracowników i siebie czy też uprawiać sport, który doskonale redukuje nagromadzony w trakcie dnia stres.
W domu natomiast, gdy czujemy się zmęczeni i przytłoczeni obowiązkami powinniśmy maksymalnie zadbać o poprawę naszego samopoczucia. Zrobić coś tylko dla siebie: wziąć gorącą kąpiel lub relaksujący prysznic, otulić się kocem i wypić ciepłe kakao, dokończyć tę ciekawą książkę, którą odłożyliśmy miesiąc temu z powodu braku czasu.


Dbałość o nas samych, pilnowanie granic swoich możliwości, uprawianie sportu, czerpanie przyjemności z małych rzeczy i sprawianie sobie przyjemności w postaci ulubionych czynności to najlepsze sposoby na redukcję stresu. Każdy z nas jest inny, każdy lubi coś innego. Zadbajmy o siebie, a tym samym podniesiemy naszą odporność na stres, a nasza praca zacznie sprawiać nam frajdę.