Blog

Targi pracy szansą na nowy start!

Masz za sobą długie godziny spędzone na wertowaniu ofert pracy w internecie i nadal nic? Telefon jak milczał, tak dalej milczy? Zrób kolejny krok. Targi pracy to naprawdę dobre rozwiązanie, z którego warto skorzystać przy poszukiwaniach zatrudnienia. Zobacz, co możesz zyskać na udziale w tego typu wydarzeniach, które są szansą zarówno na start na rynku pracy, jak i dalszy rozwój kariery zawodowej.

Poszukiwania pracy to często żmudny proces, który wymaga dużych pokładów cierpliwości. Aby osiągnąć swój cel, nierzadko trzeba zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Czy to na etapie researchu, czy tworzenia swojego CV, a kończąc na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jasne, każdy z tych etapów mobilizuje coraz bardziej i sprawia, że widzimy, iż podjęte przez nas działania nabierają kształtów. Co jednak zrobić, żeby właśnie na początku, na etapie poszukiwań, nie zmarnować niepotrzebnie energii?

Odpowiedź jest prosta - otwórz się na nowe rozwiązania!

Poszukiwania pracy online

To, że internet jest dobrem, tego chyba nie trzeba nikomu przypominać. Już dawno temu zarówno pracodawcy, jak i osoby poszukujące zatrudnienia “przesiadły się” czy to na portale pracy czy wyszukiwarki ofert, aby znaleźć to, czego właściwie potrzebują. W zasadzie poza skrajnymi przypadkami nie widzę minusów takich miejsc, a szereg możliwości, które za sobą niosą.

Z własnego doświadczenia jednak wiem, że są osoby, które nie potrafią się w tym odnaleźć.

 Dla przykładu:

  • nie wiedzą, jak i gdzie właściwie szukać pracy;
  • nie ufają internetowym ofertom pracy;
  • powątpiewają w wiarygodność pracodawców;
  • sami do końca nie wiedzą, czym mogliby się zająć;
  • nie mają pomysłu jak pokierować swoją karierą;
  • nie potrafią przelać swoich walorów na strony CV;
  • czują strach związany z rozmową kwalifikacyjną.

Wymieniać można wiele. Moją odpowiedzią na te wszelkie wątpliwości jest zachęcenie takiej osoby do udziału w targach pracy.

Korzyści wynikające z targów pracy

Pewnie zastanawiasz się, jakie to nowe rozwiązanie, w końcu targi pracy były prawie od zawsze. A i owszem, jednak w większości przypadków targi pracy na przestrzeni ostatnich lat zmieniły się diametralnie.

Najlepszym tego wyznacznikiem jest chociażby to, że największe portale pracy w Polsce organizują swoje własne coroczne (a czasami nawet dwa razy do roku) targi pracy w największych miastach Polski. Są to wydarzenia organizowane z dużym rozmachem, z prawie setką pracodawców pod jednym dachem.

Przede wszystkim zmieniło się nastawienie do tego typu wydarzeń. Firmy prywatne, fundacje, organizacje studenckie, wcześniej wspomniane portale pracy czy przy uczelniane biura karier chcą je organizować, a nie jest to tylko ich przykry obowiązek, który muszą wypełnić.

Targi pracy są szansą dla trzech stron:

  • Dla pracodawców, którzy mają okazję do zaprezentowania swojej oferty, a także pozyskania wykwalifikowanych pracowników. Przy okazji budują markę silnej i odpowiedzialnej firmy na lokalnym rynku pracy.
  • Dla poszukujących pracy (stażu lub praktyk), którzy mogą w jednym miejscu i czasie spotkać wielu pracodawców z regionu. Poznać ich firmę, oczekiwania, a summa summarum aktualne oferty pracy.
  • Dla organizatorów, którzy stają się naturalnym łącznikiem pomiędzy jedną i drugą zainteresowaną stroną. Również budują swoją markę, a dzięki prężnemu działaniu mogą decydować o klasie i charakterze swojego wydarzenia (jak chociażby organizowane przez MUP Kielce coroczne Ogólnopolskie Targi Pracy w Kielcach, które od lat mają międzynarodowy charakter i przyciągają zagranicznych pracodawców).

Perspektywy dla osób szukających zatrudnienia

Targi pracy są świetnym rozwiązaniem dla osoby, która szuka swojego miejsca na rynku pracy. To właśnie tu ma okazję do poznania pracodawców z różnych branż, którzy faktycznie poszukują pracowników.

Ponadto, w swobodnej atmosferze może zapoznać się z ofertą pracodawców, wybrać te propozycje pracy, które spełniają jego oczekiwania i są zgodne z preferencjami, a co najlepsze - może porozmawiać o nich na miejscu z przedstawicielami firm. Takie rozmowy są szansą nie tylko na rozwianie wątpliwości, które pojawiają się na etapie poszukiwań, ale również do poznania samej firmy. Taka wiedza jest cenna i warto wykorzystać ją przy ewentualnej rozmowie kwalifikacyjnej. Dobra znajomość firmy to duży plus dla kandydata!

Pewnie nie raz słyszałeś, że na targi pracy trzeba koniecznie wziąć swoje CV. To prawda, ponieważ wielu pracodawców oferuje możliwość wzięcia udziału w tzw. szybkich rekrutacjach, które mogą być przepustką do kolejnych etapów rekrutacji w tej firmie. Zawsze możesz również zostawić swoje CV, które następnie będzie rozpatrzone przez rekruterów.

Co jednak, kiedy nie wiesz co wpisać w CV?

Większość organizatorów tego typu wydarzeń zapewnia pomoc doradców zawodowych. Są oni do dyspozycji osób, które mają jakiekolwiek wątpliwości związane, czy to z wyborem swojej ścieżki kariery, czy też właśnie nie wiedzą jak napisać swoje skuteczne CV.

Osoby, które planują założyć swoją działalność gospodarczą, również mogą liczyć na pomoc ze strony instytucji wspierających biznes.

Jak sam widzisz targi pracy to wydarzenia, które są potrzebne. Zainteresowanie nimi rośnie z roku na rok, co tylko potwierdza to, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy czerpią z nich korzyści. Bądź z nimi na bieżąco i przekonaj się, że targi pracy mogą być również szansą dla Ciebie!

Martyna Jasielska - Employear.com:
Specjalistka do spraw HR. W human resources niezmiennie od 2010 roku. Specjalizuje się w pozyskiwaniu kandydatów z sektora IT dla największych firm w branży technologicznej. W employear.com odpowiada za publikacje wpierające osoby poszukujące pracy.