Blog

Pracownicy zdalni? Czy warto ich zatrudniać?

Ciągłe zmiany na rynku pracy sprawiają, że również małe i średnie firmy muszą podejmować próby rozszerzenia swojej działalności i operować na coraz większych rynkach. Niestety wiążę się to kosztami, na które część firm nie może sobie pozwolić. Pracownicy zdalni mogą okazać się dla takich firm świetnym rozwiązaniem. Z portalem pracy OGIDO dowiesz się, jak możesz wykorzystać ten trend.

Dynamika rynku pracy

W zależności od branży i regionu, dostęp do specjalistów może być różny. Weźmy na przykład firmę zajmującą się serwisem klimatyzacji, pracującą na co dzień na podkarpaciu, ale chcącą rozszerzyć ofertę o sąsiadujące regiony. W klasycznej sytuacji w wybranych lokalizacjach należałoby otworzyć nowe biuro, zatrudnić osoby do jego obsługi i przynajmniej jednego nowego serwisanta. Taka opcja wygeneruje firmie koszty, które mogą się zwrócić dopiero za kilka lat lub wcale. Istnieje jednak prostsze rozwiązanie w formie pracownika zdalnego. Ta sama firma, chcąc rozszerzyć działalność, nie musi otwierać nowej lokalizacji i zatrudniać kilku nowych osób. Decyduje się na pracownika zdalnego w wybranym regionie, oddaje mu do dyspozycji samochód służbowy, niezbędne narzędzia i mailowo wysyła mu zgłoszenia serwisowe. Ponoszone koszty to pensja pracownika i ewentualne miesięczne opłaty za samochód i narzędzia, a firma może spokojnie zarabiać kolejne pieniądze.

Pracownicy zdalni to oszczędności i zyski

Pracownicy zdalni cieszą się coraz większą popularnością w branży informatycznej. Taka forma zatrudnienia sprawia, że studio deweloperskie nie musi wynajmować kolosalnych powierzchni biurowych i organizować stanowisk pracy. Firma zatrudnia programistę, który może mieszkać i pracować nawet tysiące kilometrów od głównej siedziby studia. Taki pracownik zdalny może otrzymywać zlecenia przez wewnętrzny system, realizować je w umówionym czasie i rozliczać się co do godziny, zgodnie z ustaloną stawką za czas pracy lub sam projekt. Firmy nie interesuje czy ich pracownik zdalny wykonuje powierzone mu zadania przy biurku w domu, na leżaku przy basenie, czy na własną rękę wynajmuje miejsce do pracy. Istotna jest realizacja zadań.

Masz wątpliwości? OGIDO.pl chętnie wszystko Ci wyjaśni

Pracownicy zdalni rozwiązują pewne problemy. Ograniczają ogólne koszty, umożliwiają tańsze rozszerzenie działalności firmy, mogą mieszkać w różnych miejscach i stosować się do preferowanej przez siebie filozofii pracy. Oczywiście korzystanie z usług pracowników zdalnych posiada pewne wady. Możemy do końca nie wiedzieć z kim współpracujemy, bo poznamy tę osobę tylko ze zdjęcia w CV i z portali społecznościowych. Barierą może okazać się komunikacja, ponieważ pracownik zdalny może chcieć wykonywać swoje zadania kiedy będzie mu pasowało, np. w nocy. Ważne jest zaufanie. Istnieje ryzyko trafienia na osobę nieuczciwą, która będzie maksymalnie naciągać swoje godziny pracy, przez co firma będzie mu płacić za czas, który nie został wypracowany. Ale spokojnie, na każdy problem można znaleźć rozwiązanie, a OGIDO.pl jest po to, aby Ci jak najlepiej doradzić.

Portal pracy OGIDO.pl posiada już doświadczenie w prowadzeniu zdalnych praktyk, w których wciąż jesteśmy aktywni,więc to zagadnienie jest nam bliskie. Jeżeli nie wiesz jak szukać pracownika zdalnego do swojej firmy i jak zweryfikować jego wartość, możesz nam zaufać. W OGIDO.pl zajmujemy się poszukiwaniem przedstawicieli różnych zawodów, chcących wykonywać pracę również zdalnie. Nasze oferty wysyłamy tylko do sprawdzonych i zaufanych osób, więc możesz mieć pewność, że pracownik zdalny będzie dla Ciebie świetnym wyborem.