Blog

Co zabrać ze sobą za granicę?

Wyjazd do pracy za granicę to pewna życiowa rewolucja, szczególnie kiedy wyjeżdżamy po raz pierwszy. W końcu na przynajmniej kilka miesięcy zostawiamy swoje dotychczasowe życie - bezpieczny kąt, bliskich, swój codzienny rytm. Do wyjazdu musimy przygotować się więc w taki sposób, aby życie i praca za granicą były jak najbardziej zbliżone do sytuacji w Polsce. W tym artykule nasi specjaliści podpowiadają, jakie najważniejsze rzeczy należy ze sobą spakować.

 

Dokumenty

Bez ważnych dokumentów nie powinniśmy w ogóle przekraczać granicy. Może nam to przysporzyć sporo problemów. Koniecznie zabierz ze sobą ważny dowód osobisty, na wszelki wypadek paszport i prawo jazdy uprawniające do poruszania się pojazdami po krajach Unii Europejskiej. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą umowy podpisane z agencją pracy w Polsce. To podstawa Twojego zatrudnienia za granicą, a dobrze by było, żeby docelowy pracodawca dokładnie wiedział, w jakim celu się do niego zgłaszasz. Pamiętaj, że zostaniesz ubezpieczony w kraju, w którym będziesz pracował. Mimo to możesz zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, potwierdzającą, że posiadasz ubezpieczenie w Polsce i w krajach UE. Taką kartę można wyrobić za darmo w swoim lokalnym oddziale NFZ. Jeżeli jedziesz własnym samochodem, sprawdź, czy masz ze sobą dowód rejestracyjny i polisę ubezpieczenia OC.

Pieniądze

Ważne, abyś miał przy sobie jakiekolwiek pieniądze na niespodziewane wydatki, na przykład dodatkowy transport. Cześć pieniędzy weź w gotówce, część zostaw na koncie w banku. 

Telefon, numery telefonów i adresy

Telefon komórkowy jest bardzo ważny w codziennym życiu, dlatego na pewno musisz go ze sobą zabrać i koniecznie pamiętać o ładowarce. Zapisz wszystkie niezbędne numery telefonów - do pracodawcy w lokalizacji docelowej, do swojego opiekuna w agencji pracy. Na wszelki wypadek zapisz je również na kartce i schowaj do portfela. Pamiętaj też o adresach, abyś bez problemu trafił do firmy i do miejsca zakwaterowania. Dowiedz się, czy w kraju, do którego jedziesz obowiązuje standardowy roaming Unii Europejskiej. Pamiętaj, że np. w Szwajcarii opłaty za połączenia za granicę i połączenie z internetem w ramach polskiego abonamentu, są bardzo drogie.

Leki

Pamiętaj, aby zabrać ze sobą ważne lekarstwa. Szczególnie te, które musisz przyjmować codziennie. Jeżeli Ci się kończą, poproś swojego lekarza o receptę i najlepiej zrealizuj ją jeszcze przed wyjazdem. Na wszelki wypadek możesz podebrać z domowej apteczki środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Tego typu lekarstwa na pewno będzie można kupić za granicą, ale jeżeli weźmiesz je z domu, w każdej sytuacji będą pod ręką i oczywiście zaoszczędzisz nawet kilkadziesiąt euro.

Ubrania codzienne i robocze

Ubrania robocze prawie na pewno otrzymasz od pracodawcy przed rozpoczęciem pracy. To popularny zwyczaj. Możesz jednak zabrać ze sobą dodatkowe ubrania robocze na chłodniejsze dni - znoszoną bluzę, sweter, czapkę i rękawiczki. Garderobę codzienną musisz uzależnić od pory roku, w jakiej wyjeżdżasz, ale na pewno warto zabrać ze sobą komplet luźnych ubrań do chodzenia po domu, bardziej eleganckich na wyjście do miasta i do uprawiania sportu. W wielu miastach znajdują się tanie dyskonty odzieżowe, więc w razie czego na pewno nie będziesz miał problemu z zakupem nowego t-shirtu.