Blog

8 zasad, które należy przestrzegać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna to bardzo stresujący moment w życiu każdego człowieka. W końcu od wyniku tej rozmowy może zależeć nasza przyszłość, więc kładziemy na szali całkiem sporo. Początkujący poszukiwacze pracy nie wiedzą na co się przygotować. Ci bardziej doświadczeni rozumieją, że w każdej firmie rozmowa kwalifikacyjna będzie wyglądać inaczej. Może i jest to loteria, ale trzeba pamiętać, że przystępując do każdej rozmowy kwalifikacyjnej należy przestrzegać kilku istotnych zasad. Korzystając z porad portalu pracy OGIDO, przygotujesz się do rozmowy o pracę.

Dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której idziesz

Umawiasz się na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko handlowca i uważasz, że Twoje umiejętności sprzedażowe oraz interpersonalne są na tyle wysokie, że nawet nie musisz wiedzieć, czym dokładnie handluje firma, do której idziesz. Taka ignorancja to najgorszy start w rozmowie, jaki możesz sobie zapewnić, a z pewnością powinieneś się spodziewać, że podczas rozmowy padnie pytanie, co wiesz o firmie i dlaczego właśnie tam chcesz pracować.

Poznaj charakterystykę stanowiska, na które się rekrutujesz

Niby programista to programista, a handlowiec to handlowiec. Nie do końca. W nawiązaniu do punktu pierwszego - każda firma ma swoją filozofię działania. Może będziesz pracował w biurze, może będziesz świadczył usługi u klientów, może będziesz musiał we własnym zakresie zdobyć dodatkową wiedzę lub uprawnienia. Może będziesz musiał pracować w soboty, a może codziennie po 15 będziesz mógł skupić się tylko na sobie. Takie rzeczy warto wiedzieć, żeby podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie dać zaskoczyć się czymś niewygodnym.

Wypunktuj swoje mocne strony

Rozmowa rekrutacyjna to nie miejsce i czas na opowiadanie historii Twojego życia i zabawnych anegdot. Musisz mówić wyraźnie, krótko i na temat. Pamiętaj, że prowadzący rozmowy o pracę też są ludźmi i mogą być zmęczeni. Z czasem ich uwaga będzie maleć, więc im szybciej przedstawisz swoje mocne strony, tym większa szansa, że zwrócą na nie uwagę i zapamiętają Cię. 

Znaj swojego rozmówcę i nawiąż kontakt

Poznaj imiona i nazwiska rekruterów. Do Ciebie będą się zwracać “panie Marcinie”, więc dlaczego Ty nie mógłbyś mówić “pani Moniko”? Spróbuj wywołać uśmiech na twarzy Twojego rozmówcy. Pamiętaj, że ludzie szybciej zapamiętują tych, których od razu polubili. Fakt, że zyskujesz przy bliższym poznaniu, może okazać się niewystarczający.

Odpowiednio wcześnie zadbaj o swoje dokumenty i wygląd

Dzień przed planowaną rozmową kwalifikacyjną zrób kilka kopii swojego CV i listu motywacyjnego, może się przydadzą. Zadbaj o swój wygląd. Umów się do fryzjera lub barbera, dobierz i wyprasuj ubrania, wypastuj buty. Nawet jeżeli formalny strój nie będzie wymagany na stanowisku, na które aplikujesz, pokażesz tym, że zawsze potrafisz dostosować się do danej sytuacji. 

Nie spóźnij się! Przyjdź kilka minut przed czasem

Spóźnialstwo to bardzo negatywna cecha. O ile na co dzień spóźnienie się kilka minut do pracy jeszcze jakoś przejdzie, o tyle niepunktualność na rozmowie kwalifikacyjnej to niezłe faux pas. Na rozmowę o pracę warto przyjść nawet 15 minut wcześniej. Będziesz miał czas zapowiedzieć się w sekretariacie, złapać oddech, zapoznać się z otoczeniem, a w windzie może spotkasz starego kumpla, który da Ci kilka wskazówek.

Przećwicz wcześniej odpowiedzi na podchwytliwe pytania

Niewygodne pytania to klasyk dzisiejszych rozmów kwalifikacyjnych. Rekruter chce wiedzieć czy szybko podejmujesz decyzje, czy myślisz poza schematami i jesteś skłonny wziąć na siebie odpowiedzialność.

Bądź pozytywny!

Rozmowa kwalifikacyjna to nie kontakt z katem, a negatywny wynik to nie wyrok śmierci. Do końca zachowuj się pozytywnie. Nie rób z siebie ofiary. Nigdy nie narzekaj na byłego pracodawcę, nie mów o złej sytuacji w konkurencyjnej firmie. Szukasz nowej pracy, bo potrzebujesz nowych wyzwań, możliwości i dróg rozwoju. Pokaż, że jesteś profesjonalistą, ale z poczuciem humoru i pozytywnym nastawieniem do otoczenia.

Nie bój się rozmów o pracę

Nawiązując do wstępu - wiemy, że rozmowy kwalifikacyjne nie są proste. Każda kolejna rozmowa o pracę to kolejne doświadczenie i ułatwienie przy następnej. Stosując się do wyżej opisanych zasad na pewno będzie Ci łatwiej. Wyrobisz sobie nawyki, które dadzą Ci dodatkowe punkty na każdej rozmowie rekrutacyjnej. Pamiętaj, że na portalu pracy OGIDO zawsze podpowiemy Ci, jak przygotować się do tej ważnej rozmowy. 

Arkusz HTML cheat to pierwsza zakladka kazdego twórcy stron internetowych. To jest najlepsza zasób jednej strony, aby wygenerowac pozadane znaczniki.