Potrzebujesz pomocy?
Zostaw nam swojego maila i opisz krótko swój problem.

Chętnie pomożemy!

Adres e-mail:*
Opis problemu: *

* - oznacza pole obowiązkowe

OGIDO BLOG
Jak napisać dobre CV?

Jak napisać dobre CV?

Nie od dziś wiadomo, że CV to wizytówka każdego ubiegającego się o pracę. To nasza edukacja, wykształcenie i przebieg kariery w pigułce. Jednak co zrobić, aby przykuć uwagę przyszłego pracodawcy? Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma bardzo ważnymi kwestiami.

Estetyka

Twoje CV powinno być przemyślane i dobrze zaprojektowane – te nieczytelne i chaotyczne trafiają z reguły do kosza. Odpowiednio dobrane kolory, elementy, które nie odciągają od najważniejszych rzeczy oraz formatowanie tekstu z głową (pogrubienia, podkreślenia itp.), to klucz do atrakcyjnego CV. Nie możesz zapomnieć również o ortografii i stylistyce – dobry sposobem jest wielokrotne przeczytanie dokumentu lub podrzucenie go do przejrzenia znajomym czy rodzinie, możesz być wtedy pewny, że wyślesz je bez błędów.

Jakie elementy powinny znaleźć się w CV?

Pierwszym, ważnym i nieodłącznym elementem każdego CV to Twoje dane personalne.

  • imię i nazwisko
  • adres
  • data urodzenia
  • aktualny numer telefonu / aktualny adres mailowy

Dobrym rozwiązaniem, będzie również dodanie swojego aktualnego zdjęcia – najlepiej z dokumentu (np. dowód, legitymacja).

Wykształcenie

Kolejną rzeczą, którą powinieneś zawrzeć w CV to Twoje wykształcenie oraz ukończone szkoły.  W tej sekcji, trzeba podać daty rozpoczęcia i zakończenia nauki, pełne nazwy szkół lub uczelni, a także wydziały i kierunki.

UWAGA: W CV nie wymieniamy szkół podstawowych i gimnazjalnych. Licea i technika owszem, jeżeli placówka była prestiżowa, bądź po jej ukończeniu otrzymałeś praktyczne kwalifikacje zawodowe.

Doświadczenie zawodowe

To kolejny ważny element w Twoim CV. Powinny tutaj znaleźć się głównie te stanowiska, które odpowiadają temu, o które się ubiegasz. Zrób selekcję, jeżeli Twoje doświadczenie jest duże.  Jeżeli to Twoje pierwsze CV i będzie debiutował na rynku pracy, warto wspomnieć też o wszelkich odbytych stażach czy praktykach, a także o działalnościach w wolontariatach czy innych organizacjach pozarządowych. Pamiętaj o chronologii, w CV występuje ona w kolejności odwróconej, w pierwszej kolejności wypisz to czego nauczyłeś się teraz, a nie 5 lat wstecz.

Posiadasz dodatkowe umiejętności? Dodaj je do CV!

Sprawnie obsługujesz komputer, oprogramowanie biurowe, masz prawo jazdy kat. B? Jak najbardziej powinieneś zawrzeć to w swoim CV. Dopisz także znajomość języków obcych (stopnie ich znajomości w mowie i piśmie). Nie zapomnij o kursach, szkoleniach czy zdobytych certyfikatach.

Zainteresowania

Ta sekcja nie jest konieczna, ale warto ją zawrzeć. Zainteresowania, hobby, czy referencje, dzięki którym będziesz wiarygodną osobą w oczach Pracodawcy.

Klauzula

W każdym CV musi znaleźć się klauzula, w której wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wygląda ona tak:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922). „

Kłamstwo ma krótkie nogi

Pisząc CV nie baw się w bajkopisarza – wszelkie kłamstwa wyjdą szybko na jaw. Pracodawca może sprawdzić np. Twoją znajomość języka obcego, przeprowadzając rozmowę po angielsku. Może również poprosić o dosłanie certyfikatu, który zawarłeś w CV. Warto wobec tego skupiać się wyłącznie na faktach i mocnych stronach.

Chcesz poznać tajniki rozmowy kwalifikacyjnej? Sprawdź nasz poradnik!

Poradnik rekrutacyjny